Европейски клубни турнири

Седем пъти български отбори са стигали до четвъртфиналната фаза (първите 8) на Шампионската лига.

През 1968-а “Септември” отпада след загуби от “Младост” (Загреб) 2:8, Про Реко” 4:6 и “Барселона” 3:4.

През 1970-а ЦСКА постига първа българска победа в четвъртфиналната фаза – над “Олимпиакос” със 7:3, но губи от “Про Реко” 3:7 и “Барселона” 2:6 и не успява да продължи.

През 1971-а “Академик” (Сф) е най-близо до влизане в полуфиналите, след като бие гръцкия “Етникос” с 5:3, но после губи от колоса “Партизан” с 4:7 и от напълно преодолимия тогава шведски тим “Стокхолм” с 3:4. Само един гол не стига на Академик”, защото и при равен студентите биха се класирали за полуфиналите.

През 1974 г. ЦСКА печели срещу “Етникос” с 8:7, но пада от МГУ (СССР) с 4:8 и от “Партизан” с 2:7. Пак армейците през 1977 г. взимат една победа на четвъртфинал – срещу чешкия “Кошице” с 6:3, но следват загуби от Вюрцбург” (ФРГ) с 4:5 и от “Витесе” (Холандия) със 7:10.

През 1979 г. “Академик” пада три пъти – от “Вюрцбург” с 6:10, ОСЦ (Унгария) с 2:8 и “Партизан” с 4:8.

През 1990-а ЦСКА губи директните елиминации на четвъртфиналите от “Младост” (Загреб) след 8:11 у дома и 11:15 в реванша като гост.

През 1991-а е последният четвъртфинал за България в Шампионската лига, когато “Локомотив“ (Сф) записва много престижен резултат – 10:10 в София срещу четирикратния европейски шампион “Шпандау” (Германия). В първия мач обаче като гости локомотивци губят с 9:13.